Dla każdego i na każdą okazję

prezenty_gwiazdkaGrudzień to bardzo lubiany miesiąc przez dzieci. Zaczyna się zima, a to oznacza śnieg, lepienie bałwana, zjeżdżanie na sankach, szusowanie na nartach, jeżdżenie na łyżwach. Starsze dzieci wyczekują długiej przerwy świątecznej od nauki w szkole. Ale chyba najważniejszym powodem, dla którego grudzień jest tak lubiany przez dzieci są grudniowe prezenty.

W wielu domach w Polsce tradycją jest obdarowywanie prezentami dzieci aż dwa razy w tym miesiącu. Pierwszy raz następuje to 6 grudnia, kiedy to w nocy, gdy wszystkie dzieci śpią, Święty Mikołaj przeciska się przez komin i zostawia prezenty. Oprócz prezentów Mikołaj często też zostawia rózgę, aby przypomnieć, że podarunki dostają tylko grzeczne dzieci.

http://www.kartkiswiateczne.com.pl/

Drobne prezenty często zapakowane są w ozdobne, świąteczne skarpety, a te większe w kolorowe pudełka, papiery i torebki z nadrukowanymi świątecznymi wzorami. 24 grudnia po raz drugi dzieci wypatrują prezentów. W Wigilię Bożego Narodzenia tradycją układanie prezentów pod choinką.

Zgodnie ze zwyczajem prezenty można rozpakować, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Dla dzieci jest to chyba najmilsza i najbardziej wyczekiwana chwila podczas wigilijnej wieczerzy, kiedy cała rodzina się zbiera przy choince w celu odebrania prezentów.